Bu yıl Anneler Günü hediye seçimlerinde tercih ortak faydadan yana oldu

Sektörün önde gelen ödeme ve elektronik para kuruluşu PayTR’ın açıkladığı verilere göre Anneler Günü haftasında yapılan harcamalar geçen yıla kıyasla yüzde 56 arttı. Bu yıl hediye için en çok tercih edilen kategori ise yüzde 627 gibi ciddi bir oranda artışla mobilya kategorisi oldu.

Sektörde başarılara imza atan ve aldığı yatırımla daha da güçlenen PayTR, Anneler Günü özelinde yapılan harcamalara ilişkin verileri açıkladı. 5-8 Mayıs tarihindeki tarihleri arasını kapsayan verilere göre, bir önceki yıla kıyasla online alışverişlerde işlem adedi olarak yüzde 11, işlem hacmi bazında ise yüzde 56 yükseliş görüldü.

2022 yılında geçtiğimiz yılla kıyaslandığında en çok harcama yapılan ilk dört il İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa olmak üzere değişmezken, bu yıl Antalya geçen yıl beşinci sırada yer alan Sakarya’yı geride bıraktı.

Mobilya kategorisinde dikkat çekici artış
En çok satış gerçekleşen ilk beş sektörün başında ise geçtiğimiz yıl sıralamada olmayan mobilya kategorisi yer aldı. İşlem hacmine göre yüzde 627 oranında artış yaşanan bu kategoriyi, geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 67’lik artışla ev eşyaları, yüzde 64’lük artışla gıda, yüzde 17’lik artışla kozmetik ve yüzde 15’lik artışla aksesuar ve konfeksiyon kategorileri izledi. Geçtiğimiz yıl ilk beşte yer alan çiçekçi kategorisi ise bu yıl ilk beşte yer almadı.

Teknolojiyle doğan Z Kuşağı Anneler Günü’nde de kendini gösterdi
Geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi bu yılki Anneler Günü’nde de dijital doğanların yani 18-24 yaş arasında olan Z Kuşağının online alışveriş harcamalarının geçen yıla oranla yüzde 21’den yüzde 36’a yükseldiği görüldü.

Hediye tercihlerinde fayda öne çıkmış
PayTR Genel Müdürü Tarık Tombul, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Bu yıl Anneler Günü haftası harcamalarında geçen yıla kıyasla yine artış gözlemledik. Hediye olarak tercih edilen kategorilere baktığımızda, işlem hacmi olarak bu yıl mobilya kategorisinde oldukça yüksek bir artış görüyoruz. Öte yandan çiçekçi kategorisi ise listede yer almıyor. Buradan yola çıkarak tüketicilerin alışveriş tercihlerinde ortak faydaya dönük ürünlerin öne çıktığını söyleyebiliriz.

Anneler Günü’nün vazgeçilmezi, en renkli ve en duygusal hediyelerden biri olan çiçek kategorisinin bu yıl geri planda kaldığını gördük. Bunun yanı sıra teknolojiyle doğan Z Kuşağı bizi yine şaşırtmadı. İki yıllık pandemi ve evlere kapanma sürecini geride bırakan gençler hasret kaldıkları sosyalleşmeye kavuştular. Bu da yine bir özel günde online alışveriş rakamlarında kendini gösterdi ve bu yıl gençler geçen yıla kıyasla daha fazla alışveriş yaptılar. Z Kuşağının online ticarette var oluşu ve bunun olumlu etkilerinin önümüzdeki dönemlerde de artarak devam edeceğini öngörüyoruz.”

PayTR hakkında 
2009 yılında Türk mühendisler tarafından kurulan ve 26 Nisan 2016 itibarıyla 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun kapsamında lisanslı bir ödeme kuruluşu olan PayTR Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşu AŞ, Türkiye’nin en köklü fintek şirketidir. 60 binden fazla işletmeye; Sanal POS, Linkle Ödeme, Pazaryeri Çözümü, PayTR NeoPOS, Tosla ile Ödeme, Havale/EFT, Güvenli Kart Saklama, Tekrarlayan Ödeme (Abonelik Yöntemi), Dövizle Satış, Mobil POS ve Alternatif Ödeme Çözümleri sunmaktadır. Güvenlik çözümleri arasında ise PCI DSS uyumlu altyapı, SSL sertifikalı ödeme sayfaları, Fraud ve Sahtecilik Önleme, 3D Secure yer almaktadır. Ayrıca, 7/24 operasyonel ve teknik destek, özel müşteri temsilcisi, başarılı işlem oranlarını artırmaya yönelik destek servisleri gibi birçok katma değerli hizmet de sunmaktadır. PayTR’ın geliştirme çalışmalarına devam ettiği servisleri ise Mobil Ödeme, E-Para ve Cüzdan Çözümleri, QR ile Ödeme ve Fiziki POS Hizmetleri’dir. 2021 yılında Türkiye’nin en büyük özel sermaye fonu Actera ile yatırım ortaklığı yapan ve Haziran 2021 itibarıyla TCMB onayıyla faaliyet izni kapsamını genişleterek e-para lisansı alan PayTR, elektronik para faaliyetleri sunmaya başlamıştır. 12 yılı aşkın sürelik sektör tecrübesi, deneyimli ekibi, güçlü kurumsal yapısı ve inovasyon kültürüyle çok yönlü bir fintek şirketi olan PayTR, geliştirdiği inovatif ürün ve teknolojilerle, yenilikçi ve sürdürülebilir ödeme deneyimi yaşatarak üye iş yerlerinin hayatlarını kolaylaştırmaktadır. www.paytr.com