Çocuklar için dünyanın en büyük mobil oyun şirketi Otsimo ve Sago Mini, 40 milyonu aşkın çocuğa ulaşmak için iş birliği yapacak

Çocuklar için özel eğitim uygulamaları geliştiren ve kurulduğu günden beri yarım milyondan fazla özel çocuğun eğitimi için inovatif teknolojiler geliştiren Otsimo, Otsimo Kanada’nın en büyük oyuncak şirketinden Spin Master’a bağlı olan, dünyanın en büyük çocuk oyunu şirketi Sago Mini ile bir ortaklık kurdu. İşbirliği kapsamında tüm gelişimsel düzeydeki çocuklara konuşma ve telaffuz öğretmek üzere tasarlanan ilk uygulama Sago Mini First Words, 40 milyondan fazla çocuğa ulaşacak.

Özel çocuklara özel çözümler üreten mobil platform Otsimo ile oyun alanında dünya çapında onlarca ödül kazanmasıyla bilinen Sago Mini, konuşma terapisi ihtiyacı olan veya konuşmaya yönelik destek arayan çocuklara özel olarak, çocuk psikologları ve konuşma uzmanlarıyla birlikte tasarladıkları Sago Mini First Words uygulamasını kullanıcılara sundu.

Otsimo ve Sago Mini tarafından hayata geçirilen ilk uygulama olan Sago Mini First Words, nörotipik ve nöroçeşitliliği olan tüm çocukların rahatlıkla kullanabileceği, video ve akran modelleme yöntemleri kullanılarak geliştirildi. Çocukların ilgisini çekecek, aynı zamanda iletişim becerilerini geliştirecek fırsatlar ve sürprizlerle dolu olan App, konuşmayı öğretirken olumlu pekiştiricilerle de öğrenilen kelime ve seslerin kalıcı olmasını sağlıyor.

App Store’dan indirilebilen ve İngilizce olan uygulamanın farklı dillerdeki versiyonları ise 2023 yılında yayınlanacak.

“Daha çok güzel işler çıkaracağız”
Otsimo’nun CEO’su Zafer Elcik, “Hem Otsimo hem de Sago Mini ekibi gerçekleştirdiğimiz bu ortaklıktan dolayı çok mutlu. Yıllardır içinde bulunduğum özel eğitim sektöründe dünya çapında yaptığı oyunlarla bilinen bir şirketle çok daha güzel işler çıkaracağımızdan eminim. Uygulamamız, konuşma güçlüğü çeksin çekmesin her çocuk için erken aşamada konuşmayı ve yeni kelimeleri öğrenmeyi geliştirici bir uygulama. Video modelleme özelliği kullanarak geliştirdiğimiz uygulamamız tamamiyle bilimsel yöntemler kullanarak hazırlandı. Video modelleme yönetimi, geleneksel konuşma terapisinde konuşma terapistlerince kullanılan, etkisi birçok çalışmayla kanıtlanmış en efektif yöntemlerden bir tanesi. İşe yaramasının en büyük sebeplerinden biri de aslında bu yöntemin, bizim dili öğrendiğimiz doğal yolu bir nevi taklit etmesi. Çocuklar uygulama sayesinde ekranda akranlarını görüp onları taklit ederek dil öğrenimlerini pekiştirebiliyor. Uygulamamızda bu yöntemi kullanma şeklimiz oldukça interaktif olduğu için çocuklar ekstra bir pekiştirme yapma şansı elde ediyor. Gör, yap, pekiştir akışıyla birlikte konuşmayı öğreniyor, aynı zamanda kelime dağarcığını geliştiriyor ve gerçek hayattan örneklerle de bağlamı kavrıyor. Tüm bunları yaparken de kendilerini görme şansları oluyor” dedi.

Sago Mini hakkında
Oyun alanında dünya çapında onlarca ödül kazanmasıyla bilinen Sago Mini, çocuk oyunlarıyla öne çıkıyor. 40 milyondan fazla indirilmiş 40’ı aşkın uygulaması ve fiziksel oyuncakları bulunan Toronto, Kanada merkezli Sago Mini, Toca Boca’ya bağlı bir oyun şirketidir. 2016’da yapılan satın alımla, her iki şirket de dünyanın çocuklar için oyuncak, oyun ve ürün geliştiren en büyük şirketlerinden biri olan Spin Master’a bağlı olarak ürünlerini sunmaya devam ediyor.

Otsimo hakkında
Kurulduğu 2016 yılından itibaren geliştirdiği mobil özel eğitim çözümlerini dünya çapında yaklaşık yarım milyon çocuğa sunarak özel eğitimin demokratikleştirilmesi yönünde pek çok adım atan Otsimo’nun hikayesi, Otsimo’nun kurucu ortağı Zafer Elcik’in küçük kardeşine otizm teşhisi konulmasıyla başladı. Kardeşi için alternatif ve erişilebilir eğitim çözümleri arayıp bulamayınca, üniversiteden arkadaşıyla basit bir oyun yapan Zafer Elcik, sonrasında tüm özel eğitim ihtiyacı olan çocukların faydalanabilmesi için çözümlerini çeşitlendirdi.

Otsimo, otizmli çocukların yoğun ve kaliteli bir eğitim almaları için çocuklara gereken ve eksik kalan eğitimin tablet bilgisayarlar aracılığıyla evde verilmesini amaçlar. Otsimo Çocuk, eğitsel oyunlar içeren bir uygulamadır. Bu uygulama birçok oyunu içinde barındıran bir platformdur. Çocuğun yaşına ve eğitim durumuna göre oyunlar sırayla açılmakta bu sayede eğitim çocuğun durumuna göre şekillenmektedir. Oyunların tamamı “Uygulamalı davranış analizi” (ABA: Applied Behavior Analysis) temel alınarak hazırlanmaktadır. Otsimo Aile, ailelere çocuğuyla ve uygulamayla alakalı tüm bilgi ve seçeneklere ulaşabilecekleri platformdur. Bu uygulama sayesinde aileler Çocuk uygulamasını uzaktan kontrol edebilirler ve eğitimde tam erişeme sahip olurlar. Aileler çocukları hakkında derin analizler sonucunda ortaya çıkan tavsiyeler ve istatistiklere ulaşmaktadır. Yine yapay zeka sayesinde çocukların durumuna özel öğrenim metodu oluşturulur. Otsimo; 2019 yılından itibaren T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ve Turkcell iş birliğiyle hayata geçirdiği “İçimdeki Hazine” projesiyle Türkiye’deki tüm otizmli çocuklara hak ettiği eğitimi ücretsiz olarak veriyor.