Create Next kaykay sergisi 6 Ekim itibariyle kapılarını ziyaretçilerine açtı!

6-16 Ekim 2022 tarihleri arasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın katkılarıyla gerçekleşen 212 Photography İstanbul bünyesinde Akaretler No:19’da konumlanan Create Next kaykay sergisi Converse Türkiye katkılarıyla açıldı.
Yaratıcılığı sahiplenirken genç yeteneklere ve sanatçılara olan desteğini geliştirdiği projelerle gösteren Converse Türkiye’nin bu sergi özelinde sanatçı All Star Collaborator Ege Uysal’la birlikte gerçekleştirdiği olağanüstü çekim Create Next sergisinde yer alıyor. Adem Ustaoğlu ve Bartu Beler’in yer aldığı çekimde İstanbul sokaklarında yaşayan kaykay kültüründen izler taşıyor. Buna ek Fred Mortagne, Can Görkem Halıcıoğlu, Lanna Apisukh’ın eserlerinin sergilendiği, sokak kültürü ile ilgili tüm parçaları barındıran kaykay kültüründen ve kaykayın zamansızlığından ilhamla hazırlanan Create Next sergisi, bu hareketi Fransa, Türkiye ve Amerika penceresinden ele alıyor.
Şehrin dinamizminden beslenen ve sokaklarını kendi parkuru haline getiren kaykaycıların hareketlerini yakalamak üzerine yola çıkan kaykay fotoğrafçılarına ait önemli çalışmaları bir araya getiren Create Next sergisi, Beşiktaş Meydanı’nda gerçekleşecek atölye ve workshoplarla kamusal alana da yayılıyor. Dilara Akbal’ın da mural çalışmalarının yer aldığı kaykay alanı, sanat severleri sokak kültürünü deneyimlemeye davet ediyor.
Converse Türkiye katkılarıyla gerçekleşen sergide farklılık kavramını odağı haline getiren ve eserlerine taşıyan Can Görkem Halıcıoğlu, Türkiye’nin kaykay kültürünü kendi gözünden sunuyor. Skating filmleriyle adından söz ettiren sinematograf Fred Mortagne’nin siyah beyaz kaykay fotoğrafları sokak kültürüne yeni bir pencere açarken, ‘Everybody Skate’ belgesel serisiyle Lanna Apisukh kaykay kültürünün içindeki cinsiyet algısına ve bu sporu tercih eden bireyler arasındaki çeşitliliğe odaklanıyor.
Eşsiz sanatçıların eserleriyle birlikte Converse All Star Collaborator Ogan İmren tarafından hazırlanan kaykay belgeselinin de gösterime sunulduğu Create Next sergisini 6-16 Ekim tarihleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Converse Hakkında:
Boston merkezli, Massachusetts’te bulunan Converse Inc., NIKE, Inc.’in bünyesinde yer alan bir yan şirkettir. 1908’de kurulan Converse markası, bir “Amerika’nın Orijinal Spor Markası”™ olarak tanınmıştır. Zengin bir spor ayakkabı mirasıyla ilişkilendirilmiş ve efsaneleşmiş; Chuck Taylor® All Star® spor ayakkabı, Jack Purcell® spor ayakkabı ve One Star® modelleri ise bu tasarımlar arasında yer almaktadır. Bugün Converse, erkek, kadın ve çocuk ayakkabısı, giyim ve aksesuarları dahil olmak üzere çok çeşitli bir portföye sahip. Converse, dünya çapında 160’tan fazla ülkede perakendeciler aracılığıyla satılırken ve ABD’de şirkete ait 98 perakende satış noktasına sahiptir.
Daha fazla bilgi için media.converse.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
212 Photography Istanbul Hakkında:
212 Photography Istanbul, 2018 yılından bu yana fotoğraf ve hareketli görüntüler başta olmak üzere pek çok farklı disiplinde görsel hikâye anlatımındaki yenilikleri keşfederken, farklı coğrafyalardan yetenekleri ve farklı sesleri kültür-sanat izleyicisiyle buluşturan yenilikçi bir platform olmayı sürdürüyor.