Fortinet, SD-WAN, kablolu/kablosuz ve 5G/LTE ağ geçidi portföyünde geliştirilmiş AIOps yeteneklerini duyuruyor

FortiAIOps, Fortinet’in kendi kendini optimize eden ağ yönetimleri için eyleme geçirilebilir içgörüleri sunan yapay zeka birikimine dayanıyor.

Kapsamlı, entegre ve otomatik siber güvenlik çözümlerinde dünya lideri Fortinet, 5G/LTE ağ geçitleri için sektörün ilk yapay zeka tabanlı ağ operasyonları yönetimi de dahil olmak üzere tüm ağ portföyünde geliştirilmiş AIOps (BT operasyonları için yapay zeka) yeteneklerini duyurdu. Bu yetenekler Fortinet’in Güvenli SD-WAN ve Kablolu/Kablosuz LAN portföyündeki en son AIOps geliştirmeleriyle birleştirildiğinde, ağ operasyon ekipleri tüm ağlarında daha da dinamik içgörülere ve olay korelasyonuna erişerek FortiAIOps’u sektördeki en eksiksiz AIOps ağ yönetim platformu haline getiriyor.

Fortinet Ürünlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve CMO’su John Maddison, "Fortinet, her türlü tehdit ve saldırı tekniğini kapsayan, günde 100 milyardan fazla küresel güvenlik olayını analiz etmek için son on yılını yapay zeka ve öğrenen makineler teknolojisini olgunlaştırmaya adadı. Bu, Fortinet’in ürünlerinin günlük 1 milyardan fazla güvenlik güncellemesi almış olması anlamına geliyor. Müşterilerimizin günlük operasyonlarını proaktif olarak basitleştirmelerine ve ağdaki çalışma sürelerini iyileştirmelerine yardımcı olmak için güçlü kurumsal ağ teknolojisi portföyümüzde AIOps yetenekleri sunuyoruz. Böylece, yapay zeka inovasyonu ve otomasyon alanındaki taahhütlerimizi yerine getirmeye devam ediyoruz. Bu son geliştirmeler, ağ ve güvenliği bir araya getiren gerçek anlamda otonom ve kendi kendini iyileştiren ağlara yönelik bir başka önemli adımdır" diyor.

Yapay zeka ile geliştirilmiş ağ otomasyonunu giderek daha da zorunlu hale geliyor
Hızlanan dijital inovasyon ve hibrit iş gücündeki sürekli büyüme ile ağ, iş başarısı için hiç olmadığı kadar kritik hale geldi. NOC ekipleri, ağ görünürlüğünü en üst düzeye çıkarmak, anomalilere yanıt süresini iyileştirmek ve olası ağ sorunlarını gidermek gibi alanlardaki işlem hacmini azaltmak için AIOps gibi yapay zeka tabanlı yönetim araçlarına giderek daha fazla güveniyor.

FortiAIOps Ağ Üzerinde Daha İyi Görünürlük ve Kontrol Sağlıyor
Fortinet, yapay zeka ve öğrenen makineler yolculuğuna on yıl önce başladı. Bugün FortiGuard Labs, sıfırıncı gün tehditlerini ve kötü amaçlı yazılımları hızlı bir şekilde belirlemeye, yanlış alarm sayısını azaltmaya, içeriden gelen tehditleri tespit etmeye ve hem cihazların otomatik yanıtlarını hem de siber güvenlik uzmanlarının yanıtlarını etkinleştirmeye yardımcı olan eyleme geçirilebilir bilgiler sağlamak için 6 milyondan fazla cihazdan günde 100 milyardan fazla güvenlik olayını işleyebiliyor.

FortiAIOps, bu ilkeleri ağın tüm katmanlarına uygularken, NOC ekiplerine görünürlük sağlamak için yapay zeka ve öğrenen makineler alanındaki bu zengin geçmişinden faydalanıyor. Birçok ağ sağlayıcısının aksine Fortinet, LAN, kablosuz LAN ve WAN genelinde ağ ve güvenliği benzersiz bir şekilde birleştiriyor ve her şeyi tek bir işletim sistemi ve yönetim konsolu ile birbirine bağlıyor. Fortinet bunu bir adım öteye taşıyarak sadece güvenliği değil, aynı zamanda AIOps’u da tüm ağa entegre ederek kurumların ağları proaktif olarak optimize eden eyleme geçirilebilir günlük operasyonlarda ağ içgörüleri elde etmelerini sağlıyor. Özellikle FortiAIOps, donanım ve yazılım için yapılandırma önerileri sunuyor ve sorunlara basitleştirilmiş çözüm sunuyor.

Fortinet’in FortiAIOps yeteneklerini daha da ileri bir düzeye taşıdığının göstergeleri ise aşağıda sıralanıyor:

SD-WAN
Fortinet, arayüzler, sistem kaynakları ve ISP bant genişliği gibi metrikleri izlemek ve her zaman en iyi performansın elde edilmesini sağlamak için temel SLA eşik değerlerini dinamik olarak hesaplama gibi gelişmiş FortiAIOps özelliklerinden yararlanan Fortinet Secure SD-WAN ile üst üste üçüncü kez SD-WAN için 2022 Gartner Magic Quadrant ™ ’da Lider olarak seçildi.

Kablolu/kablosuz LAN
FortiAIOps, kuruluşundan bu yana FortiSwitch ve FortiAP dahil olmak üzere Fortinet Kablolu/Kablosuz LAN portföyünü de destekliyor. Bu son sürüm, ağ kullanıcıları olumsuz etkilenmeden önce NOC ekiplerine potansiyel sorunların gerçek zamanlı görünürlüğünü sağlama yeteneğini geliştirerek Fortinet’in mevcut kablolu/kablosuz LAN AIOps yeteneklerini geliştiriyor.

5G/LTE Ağ Geçitleri
AIOps yeteneklerinin FortiExtender 5G/LTE ağ geçitlerini de desteklemek için eklenmesi, Fortinet’i 5G/LTE bağlantısında AIOps sağlayan tek tedarikçi haline getiriyor. AIOps’un bu kritik evrimi, NOC ekipleri için görünürlüğü artırıyor ve verilerin yalnızca SD-WAN üst katman düzeyinde değil, WAN fiziksel bağlantı düzeyine kadar analiz edilmesini sağlıyor.

Ek Kaynaklar

FortiGuard Labs tehdit istihbaratı ve araştırması ile son dakika siber güvenlik saldırılarını azaltmak için zamanında adımlar sağlayan Outbreak Alerts hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
Fortinet’in FortiGuard Security Services portföyü hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
Fortinet’in geniş siber farkındalık ve ürün eğitimini içeren ücretsiz siber güvenlik eğitimi girişimi hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Fortinet Eğitim Enstitüsü, Fortinet Training Advancement Agenda (TAA)’nın bir parçası olarak, Network Security Expert (NSE) Certification, Academic Partner ve Education Outreach programları aracılığıyla eğitim ve sertifikasyon da sağlıyor.
Fortinet müşterilerinin kurumlarının güvenliğini nasıl sağladıkları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
Fortinet User Community (Fuse)/Fortinet Kullanıcı Topluluğuna katılarak fikirleri ve geri bildirimleri paylaşabilir, ürünlerimiz ve teknolojimiz hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve meslektaşlarınızla bağlantı kurabilirsiniz.
Fortinet’i Twitter, LinkedIn, Facebook ve Instagram’dan takip edebilir, blog y da YouTube’da Fortinet’e abone olabilirsiniz.

Fortinet hakkında
İnsanları, cihazları ve verileri her yerde koruma misyonuyla faaliyet gösteren Fortinet, güvenilir bir dijital dünya yaratmayı mümkün kılmaktadır. Bu yüzden dünyanın en büyük şirketleri, hizmet sağlayıcıları ve kamu kurumları dijital dönüşümlerini güvenle hızlandırmak için Fortinet’i tercih etmektedir. Fortinet Security Fabric, tüm dijital saldırı zemininde kapsamlı, entegre ve otomatik koruma sunarak kritik cihazları, verileri, uygulamaları ve veri merkezi, bulut ve home ofis arasındaki bağlantıyı korumaktadır. Fortinet global çapta sevkiyatı yapılan en güvenilir çözümler alanında dünyanın bir numarasıdır ve dünya genelinde 595 binden fazla müşteri ticari faaliyetlerini korumak için Fortinet’e güvenmektedir. Fortinet’in Training Advancement Agenda (TAA) inisiyatifinin bir parçası olan Fortinet NSE Eğitim Enstitüsü, herkesin siber eğitimlere erişebilmesi ve yeni kariyer fırsatlarını değerlendirebilmesi için sektördeki en büyük ve kapsamlı siber güvenlik eğitim programlarından birini sunmaktadır.