İsveçli bir inşaat firması olan KIBAG, Panasonic kullanarak şantiyelerde kağıt kullanımını azaltıyor

İsveçli inşaat firması KIBAG, oluşturduğu dijital ofis ile kağıtsız şantiyeler için son adımı atıyor. Tüm çalışanlar ve müteahhitler, geliştirilen sistem üzerinden tamamen dijitalleştirilmiş inşaat planlarına erişebiliyor. İnşaat uzmanı firma, şantiyelerde kullanıma uygun olan TOUGHBOOK G2 ile bu sistemin uygulamaya geçme süresini kısaltıyor ve şantiyelerde oluşabilecek sorunları en aza indiriyor.

Herkesin işi artık dijital
KIBAG aynı zamanda dijital projelerin uygulanmasına da öncülük ediyor. KIBAG Bauleistungen Dijitalleşme Proje Yöneticisi Manuel Weyermann, konuyla ilgili şunları söylüyor: “Ofisimizdeki ilgili tüm iş akışlarını dijitalleştirdikten sonra geriye son adım olan şantiye kalmıştı. Bu noktada geliştirdiğimiz BIM2Field sistemini inşaat yöneticilerinin kullanmasını sağlıyoruz. Bu sayede şantiyelerin dijital ofisini oluşturabiliyoruz.”

Şantiyenin ofisinde her inşaatın önemli bileşeni, planlama ve uygulama dokümanları paydaşlar için kağıda basılı bir şekilde bulunuyordu. Ancak kağıda basılı bilgileri otomatik olarak işlemek ve onaylamak, 3D modelini göstermek mümkün olmuyordu ve planlama departmanına anlık geribildirimler verilemiyordu. KIBAG da bunu çözmek için Panasonic Business ile işbirliği oluşturdu. Şirketler bu işbirliğiyle de tüm bilgileri ve iş akışlarını sahada dijital olarak erişilebilir hale getirmeye ek olarak uygulama detayları, iş talimatları, siparişler, teslimat belgeleri, lojistik süreçler veya yerinde raporlama gibi tüm adımları dijital olarak görüntüleyip işleyebilme imkanını oluşturmayı hedefledi.

Pilot proje kapsamında geliştirilen BIM saha çözümü Panasonic Pro 49” yüksek çözünürlüklü 4Q ekrana sahip Panasonic TOUGHBOOK G2 tabletten, Panasonic Pro serisi montaj istasyonundan ve dahili Cynap Pure kablosuz sunum sisteminden oluşuyor. KIBAG Proje Yöneticisi Mario Sülz, dış antene sahip 4G Wi-Fi dönüştürücüye sahip cihazı “Farklı inşaat projelerine ve şantiyedeki aşamalara uygun” olarak tanımlıyor.

Dijital şantiye ofisinin avantajları
KIBAG’ın inşaat yöneticileri bugüne kadar ofislerinde hep kağıda basılı planlarla çalıştı. Bir değişiklik olacağı zaman sürecin ofisten başlaması, dijital olarak girişinin yapılması, baskısının alınması ve şantiyeye iletilmesi gerekiyordu. Ancak ilerleyen dönemlerde hızlı güncellemeler ve çift yönlü iletişim olacak. Böylece inşaat ile planlar arasında bir fark oluştuğunda hızlıca müdahale edilebiliyor. Manuel Weyermann, sözlerine devam ediyor: “İnşaat sırasında en güncel bilgiye sahip olmak, elde edilebilecek en büyük avantaj oluyor. Bu sayede planı uygulamak için harcanan değerli zamandan tasarruf edilebiliyor ve hata riski de en aza iniyor. İnşaat alanında beklenmedik bir durum oluştuğunda da anında geribildirim alabiliyoruz.”

İnşaat alanındaki zorlu koşullar için TOUGHBOOK
KIBAG’ın inşaat yöneticileri yeni dijital şantiye ofisi konseptinden ve ekipmanlarından memnun. KIBAG İnşaat Müdürü Renó Meinel, “Panasonic TOUGHBOOK’u kullanmayı çok seviyoruz. Cihazları tutmak çok kolay ve inşaat alanlarında kullanabildiğimiz çevik bir yapısı bulunuyor. En çok da mesai boyunca dayanan bataryanın ömründen memnunum. TOUGHBOOK G2’nin dokunmatik ekranındakileri güneş ışığı altında bile okunabiliyor ve iş eldivenleriyle kullanılabiliyor. TOUGHBOOK aynı zamanda yağmura, kire, soğuğa ve sıcağa kolaylıkla dayanabiliyor. Panasonic çözümlerinin tamamını kullanmak çok keyifli” diyor.

Dijitalleşme, esnekliği de artırıyor
Manuel Weyermann, sözlerini şunlarla tamamlıyor: “Dış paydaşlar sisteme bağlanabildiği ve kablosuz bir arayüzü kullanarak mobil cihazlarının, tabletlerinin veya dizüstü bilgisayarlarının ekranından içerik paylaşabilme esnekliği sunduğu için Panasonic’in çözümlerini seviyorum. Mesela bir alt yüklenici hangi işletim sistemine sahip olursa olsun tabletinden planları görüntüleyebiliyor ve bu sırada herhangi bir kabloya, adaptöre veya ek bir yazılımın yüklenmesine gerek olmuyor.” Bu imkanı Panasonic’in ekrandaki Miracast, AirDrop ve Chromecast gibi sıkça kullanılan tüm formatlarda görüntüyü kablosuz aktaran Cynap Pure SDM modülüyle alınacak kayıtlar için bulunan yuva sağlıyor. Bu sayede diğer cihazlar, işletim sistemi ve çözünürlüğü ne olursa olsun olarak herhangi bir içeriği Panasonic SQ1 ekranına aktarabiliyor. Böylece mimarlar, müteahhitler, çalışanlar ve inşaat denetçileri ekiple iletişim kurmak için Panasonic’in dijital ofisini kolayca kullanabiliyor.

Güvenilir iş ortağı Panasonic
Teknik olarak gelişmiş ve güvenilir bir çözüm bulmak, KIBAG için çok önemliydi. Mario Sülz, sözlerini bitirirken şunları söyledi: “Uzun yıllar inşaat ortamında biriktirdiğimiz deneyimimizi kullanarak Panasonic ekipmanlarını tercih ettik. Çok dayanıklı olan bu ekipmanlar, şantiyede günlük kullanım için uygun olmakla birlikte birkaç yıl sonra bile aynı şekilde kullanılabilecek.”

Panasonic Group hakkında
Dünya çapında tüketici elektroniği, konut, otomotiv, sanayi, iletişim ve enerji sektörlerinde geniş kapsamlı uygulamalar için yenilikçi teknolojiler ve çözümler geliştirmede küresel bir lider olan Panasonic Group, 1 Nisan 2022’de Panasonic Holdings Corporation ile bir işletme şirket sistemine geçmiştir ve Panasonic Holdings Corporation da çatısı altında konumlanmış sekiz şirket ile hizmet vermektedir. 1918 yılında kurulan Grup, kendini insanların ve toplumun refahını artırmaya adamıştır ve faaliyetlerini, günümüz dünyası için yeni değerler üretmek ve sürdürülebilir çözümler sunmak için uygulanan kuruluş ilkelerine göre yürütmektedir. Grup 31 Mart 2021 tarihinde sona eren mali yıl için 54,02 milyar Euro (6.698,8 yen) değerinde net satış açıklamıştır. Kendini insanların esenliğini iyileştirmeye adamış Panasonic Grubu, En İyi Deneyimi Yaşatmak amacıyla üstün ürünler ve hizmetler sunmak için birleşmiştir. Panasonic Grubu hakkında daha fazla bilgi için: https://holdings.panasonic/global/

Panasonic Connect Europe hakkında
Faaliyetlerine 1 Ekim 2021’de başlayan Panasonic Connect Europe, şirketler arası ticarete odaklanan ve çevik olan bir yapı oluşturdu. 400’den fazla çalışanı olan şirket, “Gemba Süreç İnovasyonu” adlı büyük yeni B2B çözümleri girişimi ile operasyonlara öncülük ediyor.

Genel merkezi Wiesbaden’de olacak Panasonic Connect Europe, aşağıdaki iş birimlerinden oluşacak:

Toughbook dayanıklı dizüstü bilgisayarlar, iş tabletleri ve el bilgisayarları yelpazesiyle mobil çalışanların üretkenliği artırmalarına yardımcı olan Kurumsal Mobil Çözümler İş Birimi.
Yüksek kaliteli ekranların yanı sıra birçok parlaklığı yüksek ve güvenilir projektör sunan Görsel Sistem Çözümleri’nin yanı sıra PTZ ve sistem kameraları, video kameralar, Kairos IT/IP platformu, anahtarlayıcılar ve canlı etkinlik çekimi, spor prodüksiyonu, televizyon ve xR stüdyoları için yaygın olarak kullanılan robotik çözümlerden oluşan uçtan uca bir portföy ile Akıllı Canlı Prodüksiyon çözümleri sunan Broadcast & ProAV’nin dahil olduğu Medya Eğlence İş Birimi.
Perakende, Lojistik ve İmalata odaklanan özel teknoloji çözümleri sunan Kurumsal ve Endüstriyel Çözümler. Operasyonel verimliliği artırmak ve müşteri deneyimini geliştirmek için tasarlanıp şirketlerin her gün en iyi şekilde performans göstermesine yardımcı olmaktadır.
Elektronik üretim çözümleri, robot ve kaynak sistemleri ve yazılım çözümleri mühendisliği dahil olmak üzere çok çeşitli akıllı fabrika çözümleri satan Panasonic Avrupa Fabrika Çözümleri.

Kurumsal Mobil Çözümler birimi hakkında daha fazla bilgi için: www.toughbook.eu