Kurban Bayramı’nda en çok ev yaşamına yatırım yapıldı

Kurban Bayramı’nda en çok
ev yaşamına yatırım yapıldı

Türk mühendislerinin geliştirdiği yenilikçi ürün ve çözümler sunan ödeme kuruluşu PayTR’ın açıkladığı verilere göre Kurban Bayramı haftasında yapılan harcamalar geçtiğimiz yıla göre üç kat arttı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla ortalama sepet tutarındaki artış yüzde 105 olurken, en çok satış gerçekleşen sektör ise geçtiğimiz yıla göre yüzde 595 artışla “ev eşyaları” oldu.

Sektörde 13 yıldır başarılara imza atan ve aldığı yatırımla daha da güçlenen PayTR, Kurban Bayramı haftasına yönelik harcama verilerini açıkladı. 1 – 13 Temmuz 2022 tarihleri arasını kapsayan verilere göre, önceki yıla kıyasla online alışverişlerde işlem hacminde yüzde 146, işlem adedinde yüzde 20 artış görüldü. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla ortalama sepet tutarındaki artış ise yüzde 105 olarak gerçekleşti ve ortalama sepet tutarı 366 TL oldu.

Ev eşyalarında rekor artış
En çok satış gerçekleşen ilk beş sektör ise geçtiğimiz yıla göre yüzde 595 artışla “ev eşyaları”, yüzde 219 artışla “gıda”, yüzde 169 artışla “dijital oyunlar”, yüzde 135 artışla “aksesuar ve giyim mağazaları”, yüzde 93 artışla “kozmetik” olurken; işlem adedi bazında en çok satış gerçekleşen ilk beş kategori ise yüzde 69 artışla “kadın hazır giyim”, yüzde 44 artışla “ev eşyaları”, yüzde 37 artışla “aksesuar ve giyim”, yüzde 31 artışla “reklamcılık hizmetleri”, yüzde 22 artışla “dijital oyunlar” oldu.

Kredi kartı kullanımında yüzde 161 artış gerçekleşti
Kurban Bayramı haftasında alışverişlerin yüzde 66’sı erkek, yüzde 34’ü ise kadın tüketiciler tarafından yapılırken, alışverişlerde cihaz tercihi ise yüzde 76 mobil ve yüzde 24 desktop olarak gerçekleşti.

Alışverişlerin yüzde 67’si kredi kartı, yüzde 21’i ise Debit kartla yapıldı. Geri kalan yüzde 12’lik kısım ise mobilPOS, linkle ödeme gibi alternatif ödeme kanallarından gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla işlem hacmi bakımından kredi kartı kullanımında yüzde 161, işlem adedi bakımından kredi kartı kullanımında ise yüzde 22 artış gerçekleşti. Kredi kartıyla yapılan işlemlerin ortalama sepet tutarındaki artışı yüzde 115 olurken, ortalama sepet tutarı 503 TL oldu.

Debit kart kullanımında ise işlem hacminde yüzde 87, işlem adedinde yüzde 21’lik artış yaşandı. Debit kartlarla yapılan işlemlerin ortalama sepet tutarındaki artış yüzde 54, Debit kartlarla yapılan işlemlerin ortalama sepet tutarı 179 TL olarak gerçekleşti.

Denizli ilk beşe girdi
Geçtiğimiz yılla kıyaslandığında en çok harcama yapılan ilk dört il İstanbul, İzmir, Bursa ve Ankara olurken, bu yıl listeye Denizli girerek beşinci sırada yer aldı. Geçtiğimiz yıl beşinci sırada olan Antalya ise sıralamaya giremedi.

“Bir yıldaki fiyat artışı listelere yansıdı”
PayTR Genel Müdürü Tarık Tombul, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Bu yıl Kurban Bayramı’nda yine büyük artışlar gözlemlediğimiz sektörler oldu. Ev eşyaları sektöründeki işlem hacminde geçtiğimiz yıla göre yaklaşık altı kat bir artış yaşandı. Ancak ev eşyaları, kozmetik ve gıda sektörleri gibi bazı sektörlerin işlem hacmine göre yapılan sıralamada yer alırken, işlem adedine göre yapılan sıralamada yer almadığını gördük.”

İlgili Kişi   
Sezin Bulum  
Marjinal Porter Novelli  
0533 282 29 70   
sezinb@marjinal.com.tr   
  
PayTR hakkında 
2009 yılında Türk mühendisler tarafından kurulan ve 26 Nisan 2016 itibarıyla 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun kapsamında lisanslı bir ödeme kuruluşu olan PayTR Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşu AŞ, Türkiye’nin en köklü fintek şirketidir. 60 binden fazla işletmeye; Sanal POS, Linkle Ödeme, Pazaryeri Çözümü, PayTR NeoPOS, Tosla ile Ödeme, Havale/EFT, Güvenli Kart Saklama, Tekrarlayan Ödeme (Abonelik Yöntemi), Dövizle Satış, Mobil POS ve Alternatif Ödeme Çözümleri sunmaktadır. Güvenlik çözümleri arasında ise PCI DSS uyumlu altyapı, SSL sertifikalı ödeme sayfaları, Fraud ve Sahtecilik Önleme, 3D Secure yer almaktadır. Ayrıca, 7/24 operasyonel ve teknik destek, özel müşteri temsilcisi, başarılı işlem oranlarını artırmaya yönelik destek servisleri gibi birçok katma değerli hizmet de sunmaktadır. PayTR’ın geliştirme çalışmalarına devam ettiği servisleri ise Mobil Ödeme, E-Para ve Cüzdan Çözümleri, QR ile Ödeme ve Fiziki POS Hizmetleri’dir. 2021 yılında Türkiye’nin en büyük özel sermaye fonu Actera ile yatırım ortaklığı yapan ve Haziran 2021 itibarıyla TCMB onayıyla faaliyet izni kapsamını genişleterek e-para lisansı alan PayTR, elektronik para faaliyetleri sunmaya başlamıştır. 12 yılı aşkın sürelik sektör tecrübesi, deneyimli ekibi, güçlü kurumsal yapısı ve inovasyon kültürüyle çok yönlü bir fintek şirketi olan PayTR, geliştirdiği inovatif ürün ve teknolojilerle, yenilikçi ve sürdürülebilir ödeme deneyimi yaşatarak üye iş yerlerinin hayatlarını kolaylaştırmaktadır. www.paytr.com