Otoyola terk edilen yaralı ve hasta atlardan doğan Mucizeler Diyarı Artvin Projesi 1. yılını doldurdu

Hopa’da otoyola atılan iki TIR dolusu hasta ve yaralı atı hayata döndüren şefkat, doğal güzellikleri ve yaban hayatı merkezine alan bir projeye dönüştü. Proje çerçevesinde düzenlenen Doğal Yaşam ve Yaban Hayatı Zirvesi 12/16 Ekim tarihleri arasında Artvin’de ulusal ve uluslararası ölçekte STK temsilcilerini, bilim insanlarını, doğa ve çevre aktivistlerini ve turizmcileri ağırlayacak.

06 Ağustos 2021 de Artvin Hopa’da otoyola terkedilen iki tır dolusu atı kurtarmak için hayvanseverler tarafından başlatılan mücadele birinci senesini doldurdu. Yapılan çalışmalar sadece Hopa atlarının yaşamlarının sağlamakla kalmadı; Artvin ve çevresinde yaban hayatının sürdürülebilir olması, sahipsiz sokak hayvanlarının ve çiftlik hayvanlarının refah seviyesinin artmasının yanı sıra bölgedeki kadın istihdamını da artırmayı hedef edinerek, turizm ve tarımla bütünleşen bir yaşam köyü projesine evrildi.

Hopa atlarının yürek burkan hikayesi
06 Ağustos 2021’de Hopa otoyoluna terk edilen atlar oldukça gündem olmuş, iki TIR dolusu atın Kırgızistan’a bir düğün yemeği olarak satıldığı ancak bozulan sağlıkları yüzünden sınırı geçemeyecekleri anlaşılınca TIR şoförleri tarafından otoyola terk edildikleri anlaşılmıştı. Atların hikayesi dernek üyeleri tarafından şöyle anlatılıyor:

“Öğleden sonra gelen ihbar telefonları ile hayvan hakları konusunda çalışan yerel dernek gönüllülerinin haberleri oldu Hopa Atlarından. Bir TIR’ın dorsesinde tamamı hasta, birkaçı ölü, engelli, hamile birçok at otoyol kenarına terk edilmiş olarak bulundu. Daha sonra başlayan yaşam hakkı mücadelesi 21 Ağustos 2021 gecesi terk edilen ikinci TIR atla beraber oldukça zorlu bir hal aldı.

6 Ağustos gecesi ilk grup at o TIR’dan indirildiğinde hepsi aç hepsi susuz, birkaçı çoktan ölmüş, birkaçı can çekişiyorken, daha sonra ismini Nazlı olarak koyacağımız hamile olan bir kısrağın doğumu gerçekleşti. İşte o can pazarında, bir otoban kenarında, aynı tırın içinde kırkı aşkın atla günlerce aç susuz seyahat eden Nazlı daha sonra hepimizin bu proje için motivasyon kaynağı olacağı Mucize’yi doğurdu.”

Halen yerel bir dernek olan Haydiko Artvin’in (Hayvanları Doğayı İnsanları Koruma ve Yaşatma Derneği) üyeleri tarafından güvenli alanlara yerleştirilen atların, sağlık, bakım ve beslenme gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması için verilen mücadele devam ediyor. Dernek şu anda, atlar için kurduğu çiftliği bir eko köye dönüştürmeye çalışıyor.

Haydiko, Artvin ilinde oluşturulacak model köyle, bireylerde ve bir bütün olarak toplumda ekolojik yaşam bilinci ve duyarlılığı oluşturmayı, ekolojik dengelerin geri dönüşü olmayacak hız ve biçimde bozulması sonucunda ortaya çıkan sorunlara çözüm yolları sunmayı, doğa ve hayvan ile uyumlu, bütünsel, sürdürülebilir yaşamı desteklemeyi amaçlıyor.

Doğal Yaşam ve Yaban Hayatı zirvesi
Haydiko üyeleri, Mucizeler Diyarı ismini verdikleri bu proje ile Artvin’in doğal güzelliklerini ve yaban hayatını merkezine koyacakları turizm projelerinin yanı sıra yerel ürünlerden oluşan bir yelpaze ile açacakları e-ticaret sitesi ile bölgedeki kadınların ekonomilerine katkı sağlayacak; aynı zamanda hayvan hakları hareketi için yerel halkla iş bilirliği halinde çalışacak.

Mucizeler Diyarı Proje koordinatörü Yasemin Yılmaz, proje kapsamında 12/16 Ekim tarihleri arasında yapacakları Doğal Yaşam ve Yaban Hayatı zirvesi ile Artvin’de ulusal ve uluslararası ölçekte STK temsilcilerini, bilim insanlarını, doğa ve çevre aktivistlerini ve turizmcileri ağırlamaya hazırlandıklarını bildirerek Artvin ve çevresinin yaban hayatı turizminin sadece av turizmi ile değerlendirmesinin büyük haksızlık olduğunu, pandemiden sonra dünyadaki seyahat trendlerinin tüketim değeri olmayan sürdürülebilir yaban hayatı turizmine doğru kaydığını ifade etti.

Mucizeler Diyarı projesi ve 12/16 Ekim’de yapılacak Doğal Yaşam ve Yaban Hayatı zirvesinin detayları, www.mucizelerdiyarı.com web adresinden ya da sosyal medyada @mucizelerdiyariartvin hesaplarından incelenebiliyor.

Haydiko hakkında
Haydiko Artvin (Hayvanları Doğayı İnsanları Koruma ve Yaşatma Derneği), bireylerde ve bir bütün olarak toplumda ekolojik yaşam bilinci ve duyarlılığı oluşturmayı, ekolojik dengelerin geri dönüşü olmayacak hız ve biçimde bozulması sonucunda ortaya çıkan sorunlara çözüm yolları sunmayı, doğa ve hayvan ile uyumlu permakültürel, sürdürülebilir yaşamı desteklemeyi amaçlamaktadır. Artvin’in doğal kaynaklarının sürdürülebilirliğini güvence altına alan, bunun yanı sıra yerel halkların ekonomik kalkınmasına destek olurken, sosyal ve kültürel bütünlüklerini koruyup gözeten bir yaklaşım ya da tavır sergileyen bir turizm anlayışı ile Artvin’de Mucizeler Diyarı Çiftlik Otelini projelendirmiştir. Mucizeler Diyarı Çiftliği’nde, son yıllarda hayvanlarla ilişkilendirilen turizm türlerine olan ilginin giderek artmasıyla birlikte turizm endüstrisinde hayvan kullanımı ve dolayısıyla hayvan etiğinin ön planda tutulduğu ve tüm ülkeye model olarak gösterilebilecek bir yapı kurmaktadır. Ayrıca Agro Turizm ile kültürel farklılıkların ve yerel dokunun korunmasını sağlarken şehirli konuklarına doğayla iç içe ve farklı kültürleri tanıyabilecekleri bir tatil imkanı oluşturmayı ve bölge halkına maddi gelir kazandırmayı hedeflemektedir.

Home