Roche, Memeder ile meme kanserinde ihtimalleri değiştirmeye davet ediyor

125 yılı aşkın süredir yarının ihtiyaçları için bugünden çözüm üretmek üzere çalışan Roche, hastalıklarla mücadeleye ortak olmaya devam ediyor. Bu doğrultuda, meme kanseri ile ilgili farkındalık yaratmak, erken tanı ve kendi kendine meme muayenesinin önemine işaret etmek üzere meme kanseriyle mücadelede “Var mısın İhtimalleri Değiştirmeye” diyor. Roche ayrıca Memeder iş birliğiyle Ekim ayı boyunca aile hekimlerine yönelik meme kanseri hakkında bilgilendirme eğitimleri de düzenliyor.

Sağlık ekosistemine değer katmak ve sağlık hizmetlerinde sürdürülebilirliği artırmak üzere çalışmalarını sürdüren Roche, tanı ve tedaviyi aynı çatı altında birleştirme gücüyle yenilikçi çözümler sunuyor. Hastalıklarla mücadelede geleceğe yön veren çözümler geliştirmek üzere çalışan ve bu kapsamda dünyanın öncü biyoteknoloji şirketlerinden biri olarak konumlanan Roche aynı zamanda toplumsal sağlığa katkı sağlamak üzere farkındalık yaratmaya yönelik çalışmalar da gerçekleştiriyor. Bu kapsamda sağlık hizmetleri ekosistemini geliştirmek üzere güçlü iş birliklerine de imza atan Roche, meme kanseri ile mücadelede ihtimalleri değiştirmek üzere son 3 yıldır olduğu gibi, “Kadın Eli Değsin İhtimaller Değişsin” diyor.

Roche Türkiye “Var mısın İhtimalleri Değiştirmeye” sloganı ile meme kanserinde erken tanının ve erken tanı sayesinde erken evrede başlayan tedavinin önemine vurgu yaparak, kadınların kendi kendine meme muayenesi yapması hakkında bilgi sahibi olmasını ve meme kanseri ile ilgili toplumdaki farkındalığı artırmayı hedefliyor. Bu kapsamda, Roche Türkiye tarafından başlatılacak kampanya ile meme kanserine ilişkin semptomların, her kadının kendi meme dokusunu daha iyi tanıması sebebiyle kendi kendine meme muayenesi ile erkenden fark edilmesinin erken tanı noktasındaki önemi vurgulanacak. Meme kanseriyle mücadelede erken tanının tedavi yolculuğundaki önemi de kampanya kapsamında altı çizilen konulardan biri olacak.

Türkiye’de her yıl 25 bin kadına meme kanseri tanısı konuyor
Türkiye’de en sık görülen kanser türleri arasında ilk[1] sırada yer alan ve her yıl yaklaşık 25 bin tanı ile kadınlar arasında en sık görülen kanser türü olan meme kanseri[2], memeyi oluşturan süt bezleri veya süt kanallarını döşeyen hücrelerin kontrolsüz çoğalmaları sonucunda gelişiyor.[3]

Meme kanserinin en sık görülen belirtisi memede hissedilen bir kitle iken 10 meme kitlesinin 9’u iyi huyludur ve bu da kanser olmadığı anlamına gelmektedir. Ancak memede bir kitle fark edildiğinde hemen bir doktora danışılması gerekmektedir.[4]

“Meme kanseriyle mücadelede kadınları kendilerini muayeneye davet ediyoruz”
Roche olarak kanserle mücadelede yenilikçi tanı ve tedavi çözümlerinin yanı sıra farkındalık çalışmalarına yönelik iş birlikleriyle de değer yaratmaya odaklandıklarını belirten Roche İlaç Türkiye Medikal Birim Lideri Mahir Kurt, “Her yıl kadınlar arasında en sık görülen ve kansere bağlı ölümler arasında ilk sırada yer alan meme kanseri ile mücadelede tanı ve tedavi noktasında çığır açan gelişmelerin yaşandığı, sağ kalımda daha başarılı sonuçlar elde edebildiğimiz bir dönemdeyiz. Yine de bu alanda toplumun kanser türleri ve bunlarla ilgili erken evrede atılması gereken adımlar hakkında bilgi sahibi olmasının büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Bu kapsamda, ‘Kadın Eli Değsin İhtimaller Değişsin’ kampanyamızla kadınlara meme kanserine yönelik farkındalık noktasında katkı sağlamayı, erken tanının önemini vurgulamayı ve kendi kendine meme muayenesinin nasıl yapılabileceğini anlatmayı hedefliyoruz. Kendi kendine meme muayenesinde tespit edilebilecek bir farklılığın meme kanserinde erken tanıya ve bu sayede erken evrede tedavinin sağlayabileceği faydalara faydalara ulaşılabilmesine yardımcı olacağına inanıyoruz. Kısacası, ‘Var mısın İhtimalleri Değiştirmeye’ diyerek tüm kadınları kendilerini rutin olarak muayene etmeye, meme kanseri hakkında farkındalık geliştirmeye davet ediyoruz.” dedi.

“Meme kanseriyle ilgili farkındalığın artması için aile hekimlerine yönelik eğitimler düzenliyoruz”
Her yıl dünyada 2 milyondan, Türkiye’de ise 25 binden fazla meme kanseri tanısı konulan kadın olduğunu söyleyen Memeder Kurucusu ve Onursal Başkanı Vahit Özmen, Roche Türkiye ile hayata geçirdikleri projeden şöyle bahsetti: “Memeder ve Roche Türkiye olarak hayata geçirmeyi planladığımız proje ile toplumun sağlık hizmetleri ile ilk temas noktasını oluşturan aile hekimlerinin, meme kanserinde erken tanının önemi ve güncel tedaviler konusunda bilgi düzeylerinin artırılmasını amaçladık. Bu doğrultuda, aile hekimlerine başvuran kadınların, meme kanseri hakkında bilgilendirilmelerini, kendi kendilerine meme muayenesi yapabilmelerini ve KETEM’lere (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi) yönlendirilerek düzenli mamografi çekimi konusunda da harekete geçmelerini hedefliyoruz. Bu kapsamda Ekim ayında Aile Hekimleri Federasyonu ile birlikte başlatacağımız eğitim toplantıları serisine 2023 yılı boyunca Türkiye’nin farklı bölgelerinde devam edeceğiz. Roche Türkiye’nin meme kanseri ile mücadelede hem erken tanı ve tedavi noktasındaki çalışmalarını çok değerli buluyor hem de meme kanseri ile ilgili farkındalık yaratmak adına yaptıkları projelerde birlikte çalışmaktan mutluluk duyuyoruz. ‘Meme kanseri için birlikte el ele’ diyoruz ve tüm kadınlarımızı farkındalıklarını artırmak, kaynağından doğru bilgi almak ve kendi kendine meme muayenesini öğrenmek amacıyla aile hekimlerine kontrole davet ediyoruz.”

Kadınlar meme sağlığı için Pembe Festival’de bir araya geldi
Memeder tarafından düzenlenen ve 8 Ekim Cumartesi günü İstanbul Florence Nightingale Hastanesi’nde gerçekleşen Pembe Festival’in sponsorlarından biri Roche Türkiye oldu. Kadınların meme sağlığı hakkında bilinçlendirilmesini amaçlayan bu festivalde Roche Türkiye, etkinlik alanında kadınlara kendi kendine meme muayenesi hakkında bilgilendirmeler yaptı, yoga ve meditasyon atölyeleri düzenledi.

Kendi kendine meme muayenesiyle ilgili detaylı bilgi için yasamicin.com sayfasını ziyaret edebilirsiniz: https://yasamicin.com/kendi-kendine-meme-muayenesi

Meme kanseriyle mücadelede “Var mısın İhtimalleri Değiştirmeye” mesajı veren kampanya videosuna ise linkten ulaşabilirsiniz: ttps://www.youtube.com/watch?v=4VCvIpRHq_4

M-TR-00002800

Roche Hakkında
1896 yılında İsviçre’nin Basel şehrinde kurulan ve markalı ilaçların ilk endüstriyel üreticilerinden biri olan Roche, dünyanın en büyük biyoteknoloji şirketi ve In Vitro Diagnostik (vücut dışı tanı) alanında dünya lideridir. Roche, dünya çapında insanların yaşamlarını iyileştirmek için tanı ve tedavi çözümleri geliştirmek üzere bilimsel mükemmelliğe ulaşmak için çalışmaktadır.

Kişiye özel sağlık hizmetleri alanında öncü olan Roche, sağlık hizmetlerini toplum üzerindeki etkisini artıracak şekilde dönüştürmek için çalışmalarını sürdürmektedir. Roche, her bir bireye en iyi sağlık hizmetini sunmak için birçok paydaşla iş birliklerine imza atarak, tanı ve tedavi alanındaki güçlü konumunu klinik uygulamalardan elde edilen veri içgörüleriyle desteklemektedir.

Roche, çalışma alanlarında benimsediği uzun vadeli bakış açısı sayesinde Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksleri tarafından üst üste 13 kez ilaç endüstrisindeki en sürdürülebilir şirketlerden biri olarak seçilmiştir. Bu, Roche’un faaliyet gösterdiği her ülkede, yaptığı yerel ortaklar ile birlikte sağlık hizmetlerine erişimi artırma çabalarının bir sonucudur.

Roche Grubu Amerika’da bulunan Genentech’in tamamına, Japonya’da bulunan Chugai Pharmaceutical şirketinin de çoğunluk hissesine sahiptir.

Ayrıntılı bilgi için www.roche.com’u ziyaret ediniz.

Bu açıklamada kullanılan veya bahsedilen tüm ticari markalar yasalarla korunmaktadır.

MEMEDER Hakkında
Meme Sağlığı Derneği “MEMEDER”, meme sağlığı hakkında toplumu bilgilendirmek, güncel bilimsel bilgiler üretmek, paylaşmak ve kanserli hastalara sosyal, bilimsel ve psikolojik yönden destek olmak amacıyla 2007’de İstanbul’da meme kanseri alanında çalışan bilim insanları ve meme kanserini deneyimlemiş hasta ve yakınlarıyla kurulmuştur. 2016’da “Kamuya Yararlı Dernek” statüsü alan MEMEDER, gerçekleştirdiği bilimsel çalışmalarıyla Türkiye’de mamografik tarama yaşının 50’den 40’a indirilmesine rehberlik etmiştir. İstanbul Bahçeşehir’de 2009’dan beri faaliyette olan bağımsız Meme Sağlığı Merkezinde, 11 yılda 10 bin’e yakın kadına her iki yılda bir kez ücretsiz meme muayenesi, 21 bin mamografik tetkik yapılmıştır. Taranan semptomsuz 40-69 yaş grubundaki kadınlardan 146’sına erken tanı konulmuş, etkin tedaviler ile sağlıklı ve mutlu olarak yaşamlarına devam edebilmeleri sağlanmıştır.

[1] https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/kanser-haber/meme-kanseri-farkindalik-ayi.html

[2] https://gco.iarc.fr/today/data/factsheets/populations/792-turkey-fact-sheets.pdf

[3] https://www.memekanseri.org.tr/meme-sagligi/meme-kanseri-nedir/

[4] http://www.kanservakfi.com/meme-kanseri-100.html