Şehrin Akıllı Çocukları projesi 32 bin öğrenciye ulaşacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı, TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları ve Fundación MAPFRE iş birliğinde, Trafikte Sorumluluk Hareketi kapsamında hayata geçirilen Şehrin Akıllı Çocukları projesinde yeni dönem başladı. Proje ile ilkokul 4. sınıfta eğitim gören 32 binden fazla öğrenciye ulaşılarak, trafikte güvenli davranış geliştirmeleri ve geleceğin şehirlerine akıllı trafik çözümleri tasarlamaları amaçlanıyor.
Türkiye’de MAPFRE Sigorta iş birliğinde sosyal sorumluluk projeleri yürüten Fundación MAPFRE, ‘Şehrin Akıllı Çocukları’ projesi ile trafik sorununun çözümüne yeni bir bakış açısı kazandırmayı hedefliyor. 2018-2019 eğitim-öğretim yılında hayata geçirilen proje, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı, TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları ve Fundación MAPFRE iş birliğinde devam ediyor. 2021-2022 eğitim öğretim yılında 30 bin öğrenciye, 60 bin veliye ve bini aşkın öğretmene ulaşan projenin yeni dönemi için 2-3 Kasım tarihlerinde 200 öğretmene daha eğitim verildi. Trafikte meydana gelen çarpışmalar sonucu nüfusa göre ölüm ve yaralanmaların yüksek olduğu Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir, Konya, Malatya, Mersin, Samsun ve Siirt illerinde 200 okulda uygulanan proje ile binden fazla öğretmene ve ilkokul 4. sınıf seviyesinde 32 binden fazla öğrenciye ulaşılması amaçlanıyor.

Proje ile öğrencilerdeki pozitif bilgi artışı %36,4 olarak ölçüldü
Geleceğin Akıllı Şehirlerini Akıllı Çocuklar Kuracak tematik etkinlikleri kapsamında yer alan «Akıllı Şehir Maketi» uygulaması sonucunda; toplam 62 okulda 1.225 adet maket sergilendi. Düzenlenen resim yarışmasına ise binden fazla öğrenci katıldı.

Şehrin Akıllı Çocukları projesinin Millî Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı içerikleri, alanında uzman akademisyen ve eğitimciler tarafından titizlikle hazırlandı, Projenin 2021-2022 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde gerçekleştirilen ölçme değerlendirme çalışmaları sonucunda, bu eğitimler sonrası öğrencilerdeki pozitif bilgi artışı %36,4 olarak ölçüldü. Şehrin Akıllı Çocukları Projesi’nin 4. sınıf öğrencileri üzerindeki etkisi ‘olumlu’ olarak nitelendirilirken verilen eğitimlerin de yüksek oranda amacını karşıladığı gözlendi. Şehrin Akıllı Çocukları projesinin eğitim uygulamaları için hazırlanan tematik etkinlik kartları “Trafik Kuralları”, “Kazaların Önlenmesi”, “Hata Kimde?” ve “Geleceğin Akıllı Şehirleri” olmak üzere 4 farklı temada hazırlandı. Verilen eğitimler sonrası öğrencilerin farklı temalarda hazırlanan sorulara doğru cevap verme oranları da büyük ölçüde arttı.

2018-2019 arası yüzlerce çocuk eğitim aldı
Toplumsal gelişim, sağlık, kültür, yol güvenliği gibi konularda farkındalık yaratmak ve topluma fayda sağlamak amacıyla sosyal sorumluluk projeleri yürüten Fundación MAPFRE, Şehrin Akıllı Çocukları projesine, 2018 – 2019 eğitim – öğretim yılında başladı. O dönem Trafikte Sorumluluk Hareketi kapsamında olmayan proje, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nün destekleriyle, İstanbul’daki 20 okulda gerçekleştirildi. 10 gönüllü mentor öğretmen ile başlayan proje ile hem yüz yüze hem de portal aracılığıyla yüzlerce çocuğa ulaşıldı.

Trafikte Sorumluluk Hareketi hakkında
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı koordinasyonunda, TÜVTÜRK’ün desteğiyle Türkiye’de trafik güvenliği konusunda bilinç oluşturulması için eğitim ve iletişim çalışmaları yürütmek ve trafik güvenliği ve bireysel sorumluluklar konularında farkındalık yaratarak sürdürülebilir çözümler üretmek amacıyla 4 Mayıs 2010 tarihinde hayata geçirilen Türkiye’nin en uzun soluklu sosyal sorumluluk projelerinden birisidir.

Fundación MAPFRE hakkında
1975 yılında kamu menfaatine katkıda bulunmak amacıyla MAPFRE S.A. tarafından kurulmuş olan Fundación MAPFRE, kar amacı gütmeyen bir vakıf olmakla beraber, aynı zamanda MAPFRE S.A.’nın çoğunluk hissedarıdır. Vakfın faaliyetleri, kazaları önleme ve yol güvenliği, sağlık teşvik, sigorta ve sosyal güvenlik, kültürel faaliyetler ve toplumsal gelişim alan çatıları altında yürütülmekte olup, paydaş kurumlar aracılığıyla çeşitli sosyal sorumluluk projeleri desteklenmekte ve geliştirilmektedir. Vakıf, dünya çapında gerçekleştirmekte olduğu tüm sosyal sorumluluk projelerinde olduğu gibi MAPFRE Sigorta aracılığıyla ve işbirliğiyle Türkiye sınırları içerisinde hayata geçirilen faaliyetlerde de kendi adıyla yer almaktadır. Fundación MAPFRE, MAPFRE Sigorta iş birliğiyle Türkiye’de bir çok sürdürülebilir sosyal sorumluluk projesi yürütmektedir.