Sektörün deneyimli isimleriyle ekibini güçlendiren PayTR’ın, CSO görevine İlke Altın atandı

Sektörde 13 yıldır başarılara imza atan ve aldığı yatırımla daha da güçlenen PayTR, ekibini büyütmeye devam ediyor. PayTR’ın yeni CSO’su bankacılık sektöründe 22 yıllık deneyimiyle İlke Altın oldu.

2021 yılında Türkiye’nin en büyük özel sermaye fonu Actera ile yaptığı yatırım ortaklığıyla sermaye yapısı ve kurumsal yapısını güçlendiren PayTR, ekibine deneyimli isimleri katmaya devam ediyor. Güçlü altyapısı, müşteri odaklı yaklaşımı, deneyimli ekibiyle bugün 60 binden fazla iş yerine geniş yelpazede ödeme çözümleri sunan PayTR’ın CSO görevine İlke Altın atandı.

Global iş birliklerinin geliştirilmesinde aktif rol alacak
Altın, e-dönüşüm ile ödeme kuruluşlarının buluştuğu güvenli mobil ödeme ve elektronik belge yönetimi sistemi bileşkesinde Android POS / Soft POS alanında hizmet veren cihaz ve yazılım sağlayıcılarla ilişkileri geliştirerek PayTR’ın büyümesine katkıda bulunacak. Ayrıca satış ekiplerinin büyütülmesi ve geliştirilmesi, stratejik satış planlama ve gerçekleştirmesi alanlarından sorumlu olacak olan Altın, uluslararası tecrübesini global iş birliklerinin geliştirilmesinde kullanarak PayTR’ın büyümesinde önemli rol oynayacak.

PayTR; 13 yıllık sektör yolculuğunda kazandığı bilgi birikimi ve deneyimli ekipleri sayesinde, çok yönlü bir fintek şirketi olma hedefi doğrultusunda, işletmeler ve kullanıcılara yeni ödeme deneyimleri yaşatmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

İlke Altın kimdir?
Ekonomi lisans eğitimini Koç Üniversitesinde tamamlayan İlke Altın, işletme lisansüstü eğitimini ise Galatasaray Üniversitesi MBA programında yaptı. Finans sektöründeki profesyonel iş hayatına 2000 yılında İktisat Yatırım’da başlayan Altın, Türkiye’nin öncü online borsa platformu borsadirekt.com’da dealer görevi yaptı. 2002 yılında Oyakbank (ING) 1. MT Grubuna dahil olmasını takiben Ticari Bankacılık Grubu ve Harbiye Şubesi’nde görev aldı. 2004 yılında Finansbank Merkez Şube’ye transfer olan Altın, şubecilik kariyerinde odaklandığı çok uluslu firma portföyü sayesinde muhabir bankacılık yapılandırılmış fonlama bölümünün dikkatini çekti ve bu bölüme atanarak uzun süre bankanın küresel muhabir banka portföyüyle ilişkileri yürüttü. Bankanın başarılı sendikasyon ve seküritizasyon projelerinde aktif görev aldı. Ardından, ticari bankacılık alanında ilk kez CRM uygulamalarını hayata geçiren Finansbank’ın Ticari Pazarlama Grubuna dahil oldu. Kısa bir süre Turkish Bank’a muhabir bankacılık müdürü olarak transfer olan Altın, bu bankanın da 100 yıllık tarihinde ilk kez ABD Tarım Bakanlığı nezdindeki GSM tarım kredisi limitlerini tesis etti.

Finansbank’a dönüşüyle birlikte Nakit Yönetimi Bölümünde kurumsal şubeler yöneticiliği yapan Altın, bir yıl gibi sürede bankanın nakit yönetimi alanında 15 bin DBS sistemi üyesi hedefine ulaşmasını sağlayan projelerde ekiple beraber başarı gösterdi.
2013 yılında çıkan 397 no’lu Vergi Usul Kanunu Tebliği ile başlayan e-dönüşüm sürecinde, hem bankacılık hem de bilişim alanına yatkınlığı vesilesiyle, bankanın kurduğu QNB eFinans firmasına atanarak saha satış müdürlüğü, kanal satış ve iş ortakları müdürlüğü ve son olarak tüm satış birimleri müdürlüğü görevlerini üstlendi. Ayrıca bayi kanalını kurarak kuruluşun API’ları ile entegre olan 400’ü aşan yazılımın, 100’den fazla iş ortağının kullanımına önayak oldu ve kuruluşun cirosunun artmasında büyük rol oynadı.

Uluslararası alanda ise üye temsilcisi olarak görev aldığı EESPA Avrupa e-Fatura Servis Sağlayıcıları Derneği’ndeki Basware, Pagero, Tesisquare, order2cash gibi eş üyelerle iş birliklerini sağlaması, UN/CEFACT Birleşmiş Milletler Ticaret Kolaylaştırma ve E-İşler Merkezi’nin Ticari Finansman ve Tedarik Zinciri projesinde katılımcı olarak yer almasının yanı sıra tax-free e-fatura sisteminin ülkemizdeki başlangıcı ile bu alandaki lisans sahibi Global Blue ve Planet Payment firmalarıyla iş birliklerine önderlik etti.

Son olarak 507 no’lu Vergi Usul Kanunu çerçevesinde QNB eFinans’ın ödeme cihazı sağlayıcıları ve ödeme kuruluşlarıyla ilişki ve stratejilerini yöneten Altın, 2022 yılı başında PayTR CSO’su olarak göreve başladı.

Profesyonel seviyede İngilizce, Fransızca ve İtalyanca dillerini bilen İlke Altın, evli ve bir çocuk sahibidir.

  
PayTR hakkında 
2009 yılında Türk mühendisler tarafından kurulan, 26 Nisan 2016 itibarıyla 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun kapsamında lisanslı bir ödeme kuruluşu olan PayTR Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşu AŞ; 60 binden fazla işletmeye sanal POS, sahtecilik önleme (anti-fraud), tek entegrasyonla tüm bankalara ulaşma imkanı, tüm yerli ve yabancı banka ve kredi kartlarının yanı sıra ön ödemeli kartlarla işlem yapabilme, havale/EFT ile ödeme alma, linkle ödeme, mobil POS, pazaryerleri (marketplace) için ödeme hizmeti, döviz ile satış, sanal cüzdan, güvenli kart saklama, tekrarlayan ödeme, ve B2B firmalar için tahsilat hizmetleri sunuyor. Ayrıca PayTR üye iş yerleri; Mastercard Tap on Phone platformu üzerinde çalışan mobil ödeme alma özelliği sayesinde, Android tabanlı akıllı telefon veya tabletlerini POS cihazı gibi kullanarak temassız ödeme alma ve Tosla uygulamasına kayıtlı kullanıcılardan Tosla bakiyesiyle ödeme alma imkanına sahipler. 2021 yılında Türkiye’nin en büyük özel sermaye fonu Actera ile yatırım ortaklığı yapan ve Haziran 2021 itibarıyla TCMB onayıyla faaliyet izni kapsamını genişleterek e-para lisansı alan PayTR, elektronik para faaliyetleri sunmaya başladı. www.paytr.com