Takeda Türkiye’den Avrupa-Kanada (EUCAN) Bölgesine Önemli Transfer

Takeda Türkiye Genel Müdürü Şeyda Atadan Memiş Takeda Birleşik Krallık ve İrlanda Ülkeler Grubu Genel Müdürü olarak atandı.

Dünyada hızla büyüyen ve ilk 10 ilaç şirketi arasında yer alan Takeda’nın global organizasyonunda başarılı Türk yönetici sayısı her geçen gün artıyor. Halihazırda Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Birleşik Arap Emirlikleri, İsviçre, Singapur ve Almanya gibi ülkelerde farklı pozisyonlarda görev yapan başarılı Türk yöneticileri arasına çok önemli bir yönetici daha katıldı. İlaç sektöründe yaklaşık 20 yıldır önemli pozisyonlarda görev alan ve 2019 yılından beri Takeda Türkiye’nin Genel Müdürlüğünü üstlenen Şeyda Atadan Memiş Takeda Birleşik Krallık ve İrlanda Ülkeler Grubu Genel Müdürü olarak atandı.
ODTÜ Kimya Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra ODTÜ’de İşletme Yüksek Lisans eğitimini tamamlayan Şeyda Atadan Memiş mevcut görevlerinin yanı sıra Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD), Professional Women Network (PWN) gibi kuruluşlarda da görevler üstlendi. Takeda’nın globalde Shire’ı satın almasıyla başlayan birleşme sürecinde 2019 yılında Takeda Türkiye Genel Müdürü olan Şeyda Atadan Memiş, iki kurumun entegrasyon sürecini tamamlayarak tek bir çatı altında bir araya gelme sürecini başarıyla yönetti. Göreve geldiği ilk dönemde iki farklı kurumdan gelen ekipleri Takeda değerleri etrafında bir araya getirerek ve kurum kültürünü her iki ekibe yayarak güçlü bir sinerji yaratan Şeyda Atadan Memiş, ekibiyle beraber çok değerli işlere imza attı. Pandemiye rağmen başarılı bir büyüme grafiği izleyen Takeda; Türkiye’deki çok uluslu ilaç şirketleri arasında 8. sıraya yükseldi.
Şeyda Atadan Memiş’in Takeda’da çok başarılı bir kariyere imza attığını belirten Takeda Kıdemli Başkan Yardımcısı ve ICMEA Bölge Başkanı Mahender Nayak, “Türkiye organizasyonu, Şeyda’nın liderliğinde üstün performans sergileyerek Takeda’nın Türkiye’de ilk 10 ilaç şirketi arasına girmesini sağladı. Büyük bir kültürel dönüşüm geçiren Türkiye ekibi, 2019 ve 2020’de En İyi İşveren olarak tanımlanırken 2021’de “Great Place to Work®” sertifikasıyla da taçlandırıldı. Şeyda’ya EUCAN organizasyonundaki yeni görevinde bol şans diliyor ve gelecekte elde edeceği başarıları duymayı iple çekiyoruz” dedi.
Şeyda Atadan Memiş yeni görevine Londra Paddington ofisinde başlayacak.

Takeda Global Hakkında:
Takeda, Japonya merkezli, global, değerlerine bağlı, AR-GE odaklı vizyonuyla lider bir biyofarma şirketidir ve bilimi yüksek düzeyde yenilikçi ilaçlara çevirerek hastalara “Daha Sağlıklı, Daha Parlak Bir Gelecek” sunmayı amaçlamaktadır. Takeda, AR-GE çalışmalarını dört terapötik alana odaklanmıştır: Onkoloji, Gastroenteroloji, Nörobilim ve Nadir Hastalıklar. Ayrıca, Plazma Kaynaklı Tedaviler ve Aşı alanlarında da hedefe yönelik AR-GE yatırımları yapılmaktadır. Sağlam ve farklı yöntemler içeren bir portföy oluşturmak için geliştirilmiş ortak çalışmalara dayalı AR-GE becerilerini kullanarak ve yeni tedavi seçeneklerinin sınırlarını genişleterek, insanların hayatlarında fark yaratan yüksek düzeyde yenilikçi ilaçlar geliştirmeye odaklanmaktadır. Çalışanlar, hastaların yaşam kalitesini arttırmaya ve yaklaşık 80’den fazla ülke ve bölgede sağlık hizmetleri alanındaki iş ortaklarıyla birlikte çalışmaya kararlıdır.