Uzaklaştırılma kararı 3 ay daha uzatılan Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Tuna Tuğcu’nun göreve iadesi için öğrenci ve akademisyenlerden destek yağıyor

Boğaziçi Üniversitesi Bilgi Teknolojileri Kurulu üyeleri dört öğretim üyesi, 10 Haziran 2022 Cuma günü rektörlük tarafından görevden alınmış, ardından kurul lağvedilmişti. Temmuz ayında üç öğretim üyesinin akademik görevlerine iade edilmesine rağmen Prof. Dr. Tuna Tuğcu hakkındaki görevden uzaklaştırma kararı iptal edilmemişti. 15 Eylül’de açıklanan karara göre Tuğcu’nun görevden alınma süresi 3 ay daha uzatıldı.

Boğaziçi Üniversitesi, akademisyenleri, öğrenciler, mezunlar ve diğer üniversitelerden Prof. Dr. Tuna Tuğcu’nun görevine iade edilmesi için destek yağıyor. Destek çerçevesinde hazırlanan web sitesinde akademisyenler ve mezunlardan Prof. Dr. Tuna Tuğcu’yu anlatan videolar bulunuyor: https://support4tunatugcu.wordpress.com/

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden, öğrencilerinin yanı sıra ülke için de yeri doldurulamayacak bir hoca olarak tanınan Tuğcu, araştırmaları ve deneyiminin yanı sıra rekabetçi programlama yarışmalarında Türkiye’yi üst sıralara taşımak için yaptığı çalışmalarla da tanınıyor.

Prof. Dr. Tuna Tuğcu kimdir?
Doktora derecesini 2001 yılında Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden alan Tuğcu, Georgia Institute of Technology’de Broadband and Wireless Networking Lab’da 18 ay doktora sonrası araştırmacı olarak çalıştıktan sonra yine aynı üniversitede iki yıl misafir öğretim üyesi olarak görev yaptı. 2004 güzünde Türkiye’ye kesin dönüş yapan Tuğcu o tarihten beri Boğaziçi Üniversitesi’nde görev yapmaktadır.

Geleceğin araştırma konularından biri olan Moleküler Haberleşme konusunda uluslararası düzeyde en büyük araştırma grubunun (Nanonetworking Research Group-NRG) kurucularından olan Tuna Tuğcu bu alandaki tek standart grubu olan IEEE P1906.1 içinde yer alan ve standart üzerinde ismi yer alan tek Türk araştırmacıdır. Bilgisayar mühendisliği ve haberleşme konularında araştırmalar yapan bir araştırmacı olarak NRG çatısı altındaki farklı disiplinlerden çalışma arkadaşlarıyla değişik bir perspektiften kanser ve diyabet gibi pek çok hastalıkta tespit ve tedavide kullanım alanı bulacak vücut içi moleküler haberleşme alanında çığır açıcı araştırmaları tüm hızıyla sürmektedir. Dr. Tuğcu akademik araştırmaları ve öğretim üyeliğinin yanı sıra Internet Kurulu üyeliği, Elektrik-Elektronik Teknoloji Platformu Telekom Grubu danışmanlığı, bilişsel radyo alanında NATO Bilim ve Teknoloji Gruplarında da katkılar sunan bir akademisyendir.

Geniş teorik bilgisi ve pratik deneyimiyle 5G ve benzeri stratejik komisyonlarında kamu kurumları için çalışmıştır. Eğitimde üstün başarı ödülü almış bir eğitimci olan Prof. Dr. Tuna Tuğcu Türkiye’deki sayılı bilgi işlem sistemleri uzmanlarından biri ve Boğaziçi Üniversitesi Bilgi İşlem Merkezi’nin eski müdürü ve eski rektör danışmanıdır.